Det Obelske Familiefond har på sit nyligt afholdte bestyrelsesmøde uddelt legater på i alt 26.659.000 kroner.
Fra Institut for Sundhedsvidenskab og Teknologi har flg. fået støtte:
(1.400.000 kr.). Professor Torben Moos. Støtte til tre årigt forskningsprojekt omhandlende opstart af centerdannelse i Biomedicin. Formålet er en fokuseret indsats for at fremme: Kvalitetsprægede forskningsprojekter med udgangspunkt i forståelse og behandling af menneskets livstruende og invaliderende sygdomme. Initiativer, der fremmer eksperimentelle biomedicinske samarbejder indenfor regionen, især mellem Aalborg Universitet og Aalborg Sygehus. Grundforskning med et direkte anvendelsessigte og dermed grobund for opstart af højteknologiske bioteknologiske virksomheder i Nordjylland.
(40.000 kr.) Ernest Nlandu Kamavuako, Center for Sanse-Motorisk Interaktion, optageudstyr til brug i forskningsprojektet: Forudsigelse af muskelkraft på baggrund af muskelaktivitet.
Inden for de sidste fem år er der opstået en fornyet interesse for udviklingen af avancerede, aktive håndproteser til patienter med amputationer. Der arbejdes i øjeblikket på at udvikle nye avancerede kontrolsystemer til håndproteser for patienter med amputationer baseret på information hentet fra enten implanterbare elektroder i de perifere nerver, eller fra implanterbare elektroder i kroppens muskler. Systemet skal først og fremmest kunne kontrolleres naturligt af brugeren, således at når brugeren tænker på at bevæge den manglende hånd, så vil systemet via den direkte kontakt med de perifere nerver eller muskler i kroppen kunne opfange, fortolke og omsætte brugerens kontrol!-signaler til bevægelse af den aktive håndprotese.
Simon Fristed Eskildsen, Campo Grande, Brasilien (9.000 kr.).
Forskningslektor Jytte Brender, Southampton, England (3.000 kr.).
Referencer
| Originaltitel | Millioner til forskning, kultur og gode formål |
|---|---|
| Medie | Nordjyske Stiftstidende |
| URL | Læs fuldtekstversionen |
ID: 16956700