Aalborg Universitet København

Priser

  1. Best Abstract IRC 2017, 3rd prize

    Michele Geronazzo (Modtager), nov. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  2. Best Demo Award, IEEE PerCom 2018

    Jiayu Shu (Modtager), Sokol Kosta (Modtager), Rui Zheng (Modtager) & Pan Hui (Modtager), 20 mar. 2018

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  3. Best Paper Award

    Toine Bogers (Modtager) & Vivien Petras (Modtager), 23 mar. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  4. Best Paper Award, 3rd prize

    Michele Geronazzo (Modtager), 7 sep. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  5. Best Paper Award (ATLAS Conference 2018)

    Martin Trandberg Jensen (Modtager), 29 sep. 2018

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  6. Best Paper Award by an Early Career Scholar

    Anders Rhiger Hansen (Modtager), 30 jun. 2018

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  7. Best Paper Award, International Conference on Internet and Distributed Computing Systems (IDCS) 2018

    Raffaele Montella (Modtager), Diana Di Luccio (Modtager), Sokol Kosta (Modtager), Giulio Giunta (Modtager) & Ian Foster (Modtager), 13 okt. 2018

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  8. Best Paper in Sport Events

    Giang Thi Linh Phi (Modtager), 2010

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  9. Best Poster Award

    Toine Bogers (Modtager), Maria Gäde (Modtager), Mark Hall (Modtager) & Mette Skov (Modtager), 22 mar. 2016

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  10. Blixenprisen for årets indsats for årets indsats for ytringsfriheden

    Frederik Stjernfelt (Modtager) & Jacob Mchangama (Modtager), 19 maj 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  11. Bærnesagsprisen 2017

    Inge Bryderup (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  12. CIB Programme Committee Commendation 2013

    Kim Haugbølle (Modtager), 2013

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  13. Eliteforsk Rejsestipendie

    Andreas Birkbak (Modtager), 2014

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  14. Folkesundhedsprisen

    Helene Christine Reinbach (Modtager), 26 sep. 2016

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  15. Fulbright grant

    Jin Hui Li (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  16. High-resolution spatialized population projections

    Carsten Keßler (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  17. Honorable Mention (Best Paper)

    Niels Christian Nilsson (Modtager), Stefania Serafin (Modtager) & Rolf Nordahl (Modtager), 2014

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  18. Institute for Advanced Studies Residential Fellow

    Andreas Birkbak (Modtager), 2018

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  19. Khayrallah Migration Studies Prize

    Anja Kublitz (Modtager), 1 nov. 2016

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  20. Second Best Artistic Prototype

    Andreas Wulff-Jensen (Modtager), 13 sep. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  21. Særpris - Lærebogsprisen 2008

    Niels-Henrik Møller Hansen (Modtager), 2008

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  22. Talentpris

    Turid Borgestrand Øien (Modtager), 2008

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  23. Teacher of the Year: Techno-Anthropology Copenhagen

    Anders Kristian Munk (Modtager), 2012

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  24. TEFI Excellence Award for Early-Career Scholarship

    Giang Thi Linh Phi (Modtager), 2018

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  25. Top Paper Award

    Henrik Schønau Fog (Modtager), 2012

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  26. Videos and learning strategies - Screencasts as Participatory Tools in Study

    Bente Tobiesen Meyer (Modtager), Michael Peter Jensen (Modtager), Henriette Vognsgaard (Modtager), Jacob Christensen (Modtager) & Miloud Yousfi (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  27. Visiting Erskine Fellowship

    Frederik Stjernfelt (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  28. Winner (3D User Interfaces contest)

    Stefania Serafin (Modtager), Amalia De Götzen (Modtager), Smilen Dimitrov (Modtager), Steven Gelineck (Modtager), Cumhur Erkut (Modtager), Niels Christian Nilsson (Modtager), Francesco Grani (Modtager), Rolf Nordahl (Modtager) & Stefano Trento (Modtager), 2015

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  29. Winner of the 2015 Thomas P. Hustad Best Paper Award in Journal of Product Innovation Management

    Max von Zedtwitz (Modtager), Simone Corsi (Modtager), Peder Veng Søberg (Modtager) & Romeo Frega (Modtager), 15 okt. 2016

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  30. Aalborg University’s Talent Management Programme 2017

    Morten Frederiksen (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  31. Aalborg University Talent Management Programme

    Rasmus Lema (Modtager), 2016

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  32. Årets Ungdomskommune 2018

    Maria Bruselius-Jensen (Modtager), 14 nov. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser