Institut for Arkitektur og Medieteknologi

Priser

  1. 2017 VRST Best Demo Award

    Martin Kraus (Modtager), 10 nov. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  2. Best Abstract IRC 2017, 3rd prize

    Michele Geronazzo (Modtager), nov. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  3. Best Paper Award, 3rd prize

    Michele Geronazzo (Modtager), 7 sep. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  4. Best Paper Award at ACM MobileHCI 2017

    Markus Löchtefeld (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  5. Best poster price at Vision Day at DTU for M.Sc. thesis

    Michael Boelstoft Holte (Modtager), 2005

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  6. Best Scandinavian Ph.D. thesis award 2011–2012

    Michael Boelstoft Holte (Modtager), 2013

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  7. Best student paper award ArtsIT 2017

    Laurentiu-Octavian Toader (Modtager), Nicolai Bo Kliver Jensen (Modtager) & Michael Boelstoft Holte (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  8. Best student paper award DLI 2017

    Paula Epure (Modtager) & Michael Boelstoft Holte (Modtager), 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  9. Byplanprisen

    Gunvor Riber Larsen (Modtager), 2015

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  10. Design for All Foundation Award 2013

    Nicola Morelli (Modtager), jan. 2013

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  11. Det Obelske Familiefonds Uddannelsespris

    Hans Kiib (Modtager), 1 apr. 2002

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  12. Ejnar Pachness Foundation Travelling Scholarship

    Marie Frier Hvejsel (Modtager), 1 jul. 2007

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  13. Ejnar Packness Fonden

    Tenna Doktor Olsen Tvedebrink (Modtager), 2010

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  14. El-forskprisen 2007

    Michael Lauring (Modtager), 2007

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  15. EURASIP Early Career Award

    Mads Græsbøll Christensen (Modtager), 2016

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  16. Fortjenstorden for innovativt arbejde fra Cordon Bleu du Saint Esprit

    Anna Marie Fisker (Modtager), 1 nov. 2010

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  17. Hedorf Fonds Pris for Transportforskning 2015

    Ole B. Jensen (Modtager), 2015

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  18. Honorable Mention (Best Paper)

    Niels Christian Nilsson (Modtager), Stefania Serafin (Modtager) & Rolf Nordahl (Modtager), 2014

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  19. Initiativprisen

    Tenna Doktor Olsen Tvedebrink (Modtager), 2009

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  20. Kerteminde Havn: Lyset over kerteminde

    Hans Kiib (Modtager), 10 dec. 2007

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  21. Member of the Danish Academy of Technical Sciences.

    Mads Græsbøll Christensen (Modtager), 26 apr. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  22. professortiltrædelsesforelæsning: Oplevelsesbyens arkitektur og rum

    Gitte Marling (Modtager), 3 okt. 2008

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  23. Robert Mondavi kulturpris

    Anna Marie Fisker (Modtager), 12 nov. 2008

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  24. Second Best Artistic Prototype

    Andreas Wulff-Jensen (Modtager), 13 sep. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  25. Spar Nord Foundation’s Research Prize

    Mads Græsbøll Christensen (Modtager), 2006

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  26. Statoil Prize

    Mads Græsbøll Christensen (Modtager), 2013

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  27. Students = Venture Cup 2006: http://intertisement.com

    Kim Bleshøy Nielsen (Modtager), Jacob Stengade (Modtager) & Anthony Lewis Brooks (Modtager), 2006

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  28. Students = Venture Cup 2010: Computer Friend = Medialogy Esbjerg students

    Anthony Lewis Brooks (Modtager), 1 jan. 2010

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  29. Students - VR Rehabilitation - Siemens prize

    Anthony Lewis Brooks (Modtager), 2 mar. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  30. The Royal Town Planning Institute (RTPI) Prize

    Michael Martin (Modtager), 2013

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  31. The University of Manchester Heywood Medal

    Michael Martin (Modtager), 2013

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  32. Top Paper Award

    Henrik Schønau Fog (Modtager), 2012

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  33. Vanførefondens Forskerpris 2006

    Anthony Lewis Brooks (Modtager), 23 maj 2006

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  34. Villum Foundation Young Investigator

    Mads Græsbøll Christensen (Modtager), 1 jan. 2012

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  35. Who's Who in the World: Marquis Who's Who

    Anna Marie Fisker (Modtager), 1 jan. 2010

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  36. Winner (3D User Interfaces contest)

    Stefania Serafin (Modtager), Amalia De Götzen (Modtager), Smilen Dimitrov (Modtager), Steven Gelineck (Modtager), Cumhur Erkut (Modtager), Niels Christian Nilsson (Modtager), Francesco Grani (Modtager), Rolf Nordahl (Modtager) & Stefano Trento (Modtager), 2015

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  37. Årets Underviser 2016 ved Studienævnet for Arkitektur og Design.

    Anne Kirkegaard Bejder (Modtager), jun. 2016

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  38. Årets Underviser 2017 ved Det Tekniske Fakultet for IT og Design.

    Anne Kirkegaard Bejder (Modtager), 7 apr. 2017

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  39. Årets underviser på AAU

    Louise Møller Haase (Modtager), 2018

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser

  40. Årets Underviser studienævnet for Arkitektur og Design

    Lasse Andersson (Modtager), 2008

    Pris: Priser, stipendier, udnævnelser