Modernitet og forbrugskultur i Chile

Publikation: Forskning - peer reviewBidrag til bog/antologi

Standard

Modernitet og forbrugskultur i Chile. / Cristoffanini, Pablo Rolando.

Chile: mellem fortid og fremtid. red. / Martin Lindhardt; Rita Cancino; Dorthe Brogård Kristensen. Aalborg : Aalborg Universitetsforlag, 2012. s. 181-196.

Publikation: Forskning - peer reviewBidrag til bog/antologi

Harvard

Cristoffanini, PR 2012, 'Modernitet og forbrugskultur i Chile'. i M Lindhardt, R Cancino & D Brogård Kristensen (red), Chile: mellem fortid og fremtid. Aalborg Universitetsforlag, Aalborg, s. 181-196.

APA

Cristoffanini, P. R. (2012). Modernitet og forbrugskultur i Chile. I Lindhardt, M., Cancino, R., & Brogård Kristensen, D. (red.), Chile. (s. 181-196). Aalborg: Aalborg Universitetsforlag.

CBE

Cristoffanini PR. 2012. Modernitet og forbrugskultur i Chile. Lindhardt M, Cancino R, Brogård Kristensen D, red. I Chile: mellem fortid og fremtid. Aalborg: Aalborg Universitetsforlag. s. 181-196.

MLA

Cristoffanini, Pablo Rolando "Modernitet og forbrugskultur i Chile"., Lindhardt, Martin Cancino, Rita Brogård Kristensen, Dorthe (redaktører). Chile: mellem fortid og fremtid. Aalborg: Aalborg Universitetsforlag. 2012. 181-196.

Vancouver

Cristoffanini PR. Modernitet og forbrugskultur i Chile. I Lindhardt M, Cancino R, Brogård Kristensen D, red., Chile: mellem fortid og fremtid. Aalborg: Aalborg Universitetsforlag. 2012. s. 181-196.

Author

Cristoffanini, Pablo Rolando / Modernitet og forbrugskultur i Chile.

Chile: mellem fortid og fremtid. red. / Martin Lindhardt; Rita Cancino; Dorthe Brogård Kristensen. Aalborg : Aalborg Universitetsforlag, 2012. s. 181-196.

Publikation: Forskning - peer reviewBidrag til bog/antologi

Bibtex

@inbook{3adc6e50dbd311dda016000ea68e967b,
title = "Modernitet og forbrugskultur i Chile",
publisher = "Aalborg Universitetsforlag",
author = "Cristoffanini, {Pablo Rolando}",
year = "2012",
editor = "Martin Lindhardt and Rita Cancino and {Brogård Kristensen}, Dorthe",
isbn = "978-87-7112-057-8",
pages = "181-196",
booktitle = "Chile",

}

RIS

TY - CHAP

T1 - Modernitet og forbrugskultur i Chile

A1 - Cristoffanini,Pablo Rolando

AU - Cristoffanini,Pablo Rolando

PB - Aalborg Universitetsforlag

CY - Aalborg

PY - 2012/12

Y1 - 2012/12

N2 - I de sidste årtier er Chile blevet et egentligt forbrugersamfund. Udbredelsen af forbrugskulturen og forbrugerismen er centrale fænomener i chilenernes dagligliv og har nået et omfang, som har konsekvenser for de borgere, der ikke kan deltage fuldt ud heri, noget som er typisk for et samfund med en ujævn økonomisk udvikling og med store sociale forskelle. Denne proces er ikke et produkt af en stille, fredelig og naturlig samfundsudvikling, således som magteliten og de toneangivende intellektuelle i Chile har fremstillet det.<br/>Som jeg vil vise, er skabelsen af et egentlig forbrugssamfund knyttet til en række faktorer. For det første skyldes det en bevidst strategi og et valg, som blev truffet af en alliance mellem militæret og nogle chilenske økonomer, uddannet ved Chicago Universitet, de såkaldte ”chicago-boys”. Det var en følge af ønsket hos de dominerende grupper om at finde et alternativ til det modernitetsparadigme, som havde søgt at inddrage de folkelige sektorer og hvor staten havde en fremtrædende rolle, når det gjaldt den økonomiske udvikling, uddannelse, sundhed, forsorg og fordeling af ressourcer. Jeg refererer til det modernitetsparadigme, som var fremtrædende i 60-erne - De Kristelige Demokraters ”revolution i frihed”- og Allendes Folkeenhed i de tidlige 70-ere.<br/>For det andet blev forbrugersamfund og forbrugskultur en fælles utopi, som har forenet politikere og intellektuelle fra højrefløjen og den fornyede venstrefløj fra de sidste år af Pinochets diktatur (1973-1990) og op til i dag. Ifølge disse er Chile blevet et moderne samfund netop i kraft af, at Chile er et ægte forbrugersamfund med alt, hvad dette indebærer, såvel materielt som symbolsk. For det tredje er billedet af Chile som en ”supermoderne” nation i den latinamerikanske kontekst en udbredt forestilling hos chilenerne. Man kan hævde, at de neoliberale reformer, som eliterne har forsøgt at indføre i Latinamerika i de sidste årtier, aldrig har fået en folkelig opbakning på kontinentet. Chile er det eneste land, (i Latinamerika) hvor en neoliberal revolution afgørende har ændret folks mentalitet, og hvor selv tidligere venstrefløjsintellektuelle forsvarer dens resultater ivrigt. <br/>

AB - I de sidste årtier er Chile blevet et egentligt forbrugersamfund. Udbredelsen af forbrugskulturen og forbrugerismen er centrale fænomener i chilenernes dagligliv og har nået et omfang, som har konsekvenser for de borgere, der ikke kan deltage fuldt ud heri, noget som er typisk for et samfund med en ujævn økonomisk udvikling og med store sociale forskelle. Denne proces er ikke et produkt af en stille, fredelig og naturlig samfundsudvikling, således som magteliten og de toneangivende intellektuelle i Chile har fremstillet det.<br/>Som jeg vil vise, er skabelsen af et egentlig forbrugssamfund knyttet til en række faktorer. For det første skyldes det en bevidst strategi og et valg, som blev truffet af en alliance mellem militæret og nogle chilenske økonomer, uddannet ved Chicago Universitet, de såkaldte ”chicago-boys”. Det var en følge af ønsket hos de dominerende grupper om at finde et alternativ til det modernitetsparadigme, som havde søgt at inddrage de folkelige sektorer og hvor staten havde en fremtrædende rolle, når det gjaldt den økonomiske udvikling, uddannelse, sundhed, forsorg og fordeling af ressourcer. Jeg refererer til det modernitetsparadigme, som var fremtrædende i 60-erne - De Kristelige Demokraters ”revolution i frihed”- og Allendes Folkeenhed i de tidlige 70-ere.<br/>For det andet blev forbrugersamfund og forbrugskultur en fælles utopi, som har forenet politikere og intellektuelle fra højrefløjen og den fornyede venstrefløj fra de sidste år af Pinochets diktatur (1973-1990) og op til i dag. Ifølge disse er Chile blevet et moderne samfund netop i kraft af, at Chile er et ægte forbrugersamfund med alt, hvad dette indebærer, såvel materielt som symbolsk. For det tredje er billedet af Chile som en ”supermoderne” nation i den latinamerikanske kontekst en udbredt forestilling hos chilenerne. Man kan hævde, at de neoliberale reformer, som eliterne har forsøgt at indføre i Latinamerika i de sidste årtier, aldrig har fået en folkelig opbakning på kontinentet. Chile er det eneste land, (i Latinamerika) hvor en neoliberal revolution afgørende har ændret folks mentalitet, og hvor selv tidligere venstrefløjsintellektuelle forsvarer dens resultater ivrigt. <br/>

KW - Chiles forbrug og kultur

UR - https://dl.dropbox.com/u/103929211/chile6_OK_omslag.pdf

UR - https://dl.dropbox.com/u/103929211/chile6_enkeltsider.pdf

UR - http://forlag.aau.dk/Shop/historie-kultur-litteratur/chile-mellem-fortid-og-fremtid.aspx

SN - 978-87-7112-057-8

BT - Chile

T2 - Chile

A2 - Brogård Kristensen,Dorthe

ED - Brogård Kristensen,Dorthe

SP - 181

EP - 196

ER -