Socialt arbejde med udsatte unge : et kritisk helhedssyn

Publikation: Forskning - peer reviewBidrag til bog/antologi

Standard

Socialt arbejde med udsatte unge : et kritisk helhedssyn. / Bo, Inger Glavind.

Helhedssyn i socialt arbejde. red. / Margit Harder; Maria Appel Nissen. 1. udg. København : Akademisk Forlag, 2011. s. 91-109 (Professionsserien).

Publikation: Forskning - peer reviewBidrag til bog/antologi

Harvard

Bo, IG 2011, 'Socialt arbejde med udsatte unge: et kritisk helhedssyn'. i M Harder & MA Nissen (red), Helhedssyn i socialt arbejde. 1 udg, Akademisk Forlag, København, s. 91-109. Professionsserien

APA

Bo, I. G. (2011). Socialt arbejde med udsatte unge: et kritisk helhedssyn. I Harder, M., & Nissen, M. A. (red.), Helhedssyn i socialt arbejde. (1 udg.) Kapitel 4.(s. 91-109). København: Akademisk Forlag. (Professionsserien).

CBE

Bo IG. 2011. Socialt arbejde med udsatte unge: et kritisk helhedssyn. Harder M, Nissen MA, red. I Helhedssyn i socialt arbejde. 1 udg. København: Akademisk Forlag. s. 91-109. (Professionsserien).

MLA

Bo, Inger Glavind "Socialt arbejde med udsatte unge: et kritisk helhedssyn". og Harder, Margit Nissen, Maria Appel (redaktører). Helhedssyn i socialt arbejde. 1 udg., Kapitel 4, København: Akademisk Forlag. 2011. 91-109. (Professionsserien).

Vancouver

Bo IG. Socialt arbejde med udsatte unge: et kritisk helhedssyn. I Harder M, Nissen MA, red., Helhedssyn i socialt arbejde. 1 udg. København: Akademisk Forlag. 2011. s. 91-109. (Professionsserien).

Author

Bo, Inger Glavind / Socialt arbejde med udsatte unge : et kritisk helhedssyn.

Helhedssyn i socialt arbejde. red. / Margit Harder; Maria Appel Nissen. 1. udg. København : Akademisk Forlag, 2011. s. 91-109 (Professionsserien).

Publikation: Forskning - peer reviewBidrag til bog/antologi

Bibtex

@inbook{9f97b0895c514b4b8ec10b891f8502a7,
title = "Socialt arbejde med udsatte unge",
publisher = "Akademisk Forlag",
author = "Bo, {Inger Glavind}",
note = "2011; 4",
year = "2011",
editor = "Margit Harder and Nissen, {Maria Appel}",
edition = "1",
isbn = "978-87-500-4216-7",
series = "Professionsserien",
pages = "91-109",
booktitle = "Helhedssyn i socialt arbejde",

}

RIS

TY - CHAP

T1 - Socialt arbejde med udsatte unge

T2 - Helhedssyn i socialt arbejde

A1 - Bo,Inger Glavind

AU - Bo,Inger Glavind

PB - Akademisk Forlag

CY - København

PY - 2011/6

Y1 - 2011/6

N2 - På grundlag af kontaktpersonordningen og den daværende ordning med personlige rådgivere udvikles og argumenteres der for et kritisk helhedssyn på individ niveau i det sociale arbejde med udsatte børn og unge. Det kritiske helhedssyn udvikles på baggrund af den Bourdieu-inspirerede analyse af en konkrete case. I analysen fremgår det, at den unges og kontaktpersonens forståelse af problemerne såvel som den måde, de søgers løst på, overvejende sker på grundlag af det individorienterede perspektiv, hvor den underprivilegerede livssituation ses som en konsekvens af individuelle brister, manglende tilpasning og forkerte valg. Jeg vil imidlertid også pege på, at det handler om livsbetingelser og i forlængelse heraf, at den unge, gennem denne problemforståelse og disse løsningsstrategier, udsættes for det, Bourdieu kalder symbolsk vold. Det skal understreges, at jeg ikke hævder, at det kritiske sociologiske helhedssyn indfanger hele "sandheden", men blot bidrager med indsigter, som ofte er oversete og miskendt i vores hverdagslivsforståelser og i det sociale arbejde.

AB - På grundlag af kontaktpersonordningen og den daværende ordning med personlige rådgivere udvikles og argumenteres der for et kritisk helhedssyn på individ niveau i det sociale arbejde med udsatte børn og unge. Det kritiske helhedssyn udvikles på baggrund af den Bourdieu-inspirerede analyse af en konkrete case. I analysen fremgår det, at den unges og kontaktpersonens forståelse af problemerne såvel som den måde, de søgers løst på, overvejende sker på grundlag af det individorienterede perspektiv, hvor den underprivilegerede livssituation ses som en konsekvens af individuelle brister, manglende tilpasning og forkerte valg. Jeg vil imidlertid også pege på, at det handler om livsbetingelser og i forlængelse heraf, at den unge, gennem denne problemforståelse og disse løsningsstrategier, udsættes for det, Bourdieu kalder symbolsk vold. Det skal understreges, at jeg ikke hævder, at det kritiske sociologiske helhedssyn indfanger hele "sandheden", men blot bidrager med indsigter, som ofte er oversete og miskendt i vores hverdagslivsforståelser og i det sociale arbejde.

KW - Kontaktpersonsordningen

KW - socialiseringsforståelser

KW - feltanalyse

KW - Bourdieu

KW - socialt arbejde

SN - 978-87-500-4216-7

BT - Helhedssyn i socialt arbejde

A2 - Nissen,Maria Appel

ED - Nissen,Maria Appel

T3 - Professionsserien

T3 - da_DK

SP - 91

EP - 109

ER -