Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet

  • Niels Jernes Vej 10

    9220 Aalborg Øst

    Danmark

Priser

2020

Bedste mundtlige præsentation

Thorbjørn Martens Illemann (Modtager), 16 jan. 2020

Pris: Konferencepriser

DUO – India Fellowship Award

Amjad Anvari-Moghaddam (Modtager), 2020

Pris: Ærespriser og udnævnelser

India
university teacher
promotion
research project
human being
2019

Danmarks Naturvidenskabelige Akademis ph.d.-pris

Ariya Sangwongwanich (Modtager), 29 nov. 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Best poster presentation award

Esra Eray (Modtager), 19 nov. 2019

Pris: Konferencepriser

Det Bæredygtige Element - Produktprisen

Kai Kanafani (Modtager), Christian Grau Sørensen (Modtager), Harpa Birgisdottir (Modtager), Regitze Kjær Zimmermann (Modtager), Freja Nygaard Rasmussen (Modtager), Leonora Charlotte Malabi Larsen (Modtager) & Camilla Marlene Ernst Andersen (Modtager), 30 okt. 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

RA’s Støttefonds Forskningspris 2019

Line Røjkjær Rasmussen (Modtager), 8 okt. 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Fil

2019 Global Energy Prize

Frede Blaabjerg (Modtager), 3 okt. 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

energy
world
science

Grundfosprisen 2019

Morten Mattrup Smedskjær (Modtager), 3 okt. 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Glass
Oxides
Peer Review
Databases

2019 EPE Outstanding Young EPE Member Award

Mateja Novak (Modtager), 3 sep. 2019

Pris: Konferencepriser

Power electronics

Best poster award

Rui Guo (Modtager), 22 jul. 2019

Pris: Konferencepriser

Fil
Office buildings
Sensitivity analysis
Ventilation
Fil
engineering
Teaching
teacher
student
water

2019 C. Allin Cornell CERRA Award

Michael Havbro Faber (Modtager), 28 maj 2019

Pris: Øvrige priser

Fil
civil engineering
decision making
sustainability
safety
engineering

Forsknings- og udviklingspris 2019 NVF Vejteknologi

Dansani Vasanthan Muttuvelu (Modtager), 27 maj 2019

Pris: Øvrige priser

Research and development price 2019 for pavement technology

Dansani Vasanthan Muttuvelu (Modtager), 27 maj 2019

Pris: Øvrige priser

Otto Mønsted Fund - The Bright Idea - 2nd price

Michele Colli (Modtager), 22 maj 2019

Pris: Øvrige priser

Circular economy

Best presentation award

Rodica Elisabeta Stroe (Modtager), 13 maj 2019

Pris: Konferencepriser

Fil

Best Paper on Ecological Vehicles

Erik Schaltz (Modtager), Daniel-Ioan Stroe (Modtager), Kjeld Nørregaard (Modtager), Lasse Stenhøj Kofod (Modtager) & Andreas Christensen (Modtager), 9 maj 2019

Pris: Konferencepriser

Health

Roblon Prisen

Anne Mette Frøbert (Modtager), 3 maj 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

SUSTAINBLE BUILD Innovatør 2019

Carlo Volf (Modtager), Jakob Markvart (Modtager), Bodil Engberg Pallesen (Modtager) & Kjeld Johnsen (Modtager), mar. 2019

Pris: Øvrige priser

Young Investigator 2019

Juan C. Vasquez (Modtager), 27 feb. 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Fil
career
science

2019 Otto Mønsteds Travel Award

Amjad Anvari-Moghaddam (Modtager), 2019

Pris: Øvrige priser

Industrial electronics

DANIDA Research Fellowship Grant

Amjad Anvari-Moghaddam (Modtager), 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Highly Cited Researcher in Web of Science

Xiongfei Wang (Modtager), 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

IEEE PELS Sustainable Energy Systems Technical Achievement Award

Xiongfei Wang (Modtager), 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Power electronics

Innovative Students Projects Award 2019 - Doctoral Level

Subham Sahoo (Modtager), 2019

Pris: Ærespriser og udnævnelser

Spar Nord Fondens Forskningspris

Ariya Sangwongwanich (Modtager), 2019

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Årets Underviser

Martin Raussen (Modtager), 2019

Pris: Undervisningspriser

Årets Underviser 2019

Kim Haugbølle (Modtager), 2019

Pris: Undervisningspriser

2018

SPEC 2018 Best Papers Award

Mengxing Chen (Modtager), Huai Wang (Modtager), Frede Blåbjerg (Modtager), Xiongfei Wang (Modtager) & Donghua Pan (Modtager), 13 dec. 2018

Pris: Konferencepriser

1st prize poster award

Katarzyna Joanna Janowska (Modtager), 11 dec. 2018

Pris: Konferencepriser

Fil
Water Pollutants
Oxides
Catalyst activity
Degradation
perovskite

3rd prize poster award

Esra Eray (Modtager), 11 dec. 2018

Pris: Konferencepriser

Det Bæredygtige Element, Personprisen

Per Kvols Heiselberg (Modtager), 30 nov. 2018

Pris: Øvrige priser

Esbjerg Universitetspris 2018

Jesper Liniger (Modtager), 22 nov. 2018

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

1st place, 2018 AAU PhD/PostDoc Science Slam

Simon Gregersen (Modtager), 9 nov. 2018

Pris: Konferencepriser

methodology
science
project

PEAC 2018 Best Presenter

Zhengge Chen (Modtager), 7 nov. 2018

Pris: Konferencepriser

Fil

Best Presenter

Lorenzo Ceccarelli (Modtager), 5 nov. 2018

Pris: Konferencepriser

Best Presentation Award

Johan Roenby (Modtager), 24 okt. 2018

Pris: Konferencepriser

best paper award

Shaoping Bai (Modtager) & Simon Christensen (Modtager), 13 sep. 2018

Pris: Konferencepriser

Robotics

The CIGRE Technical Council Award

Birgitte Bak-Jensen (Modtager), aug. 2018

Pris: Øvrige priser

Energy resources

Best Paper Award by an Early Career Scholar

Anders Rhiger Hansen (Modtager), 30 jun. 2018

Pris: Konferencepriser

Fil
engineering
teacher
semester
student
energy

COMPEL 2018 Best Paper Award

Ahmed Abdelhakim (Modtager), Pooya Davari (Modtager), Paolo Mattavelli (Modtager) & Frede Blaabjerg (Modtager), jun. 2018

Pris: Konferencepriser

Fil

Wearable Robotics Association's 2018 Innovation Challenge Grand Prize Winner (WearRAcon18)

Miguel Nobre Castro (Modtager), John Rasmussen (Modtager), Michael Skipper Andersen (Modtager) & Shaoping Bai (Modtager), 22 mar. 2018

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Robotics
Equipment and Supplies

2018 Otto Mønsteds Travel Award

Amjad Anvari-Moghaddam (Modtager), 2018

Pris: Øvrige priser

Internet of things
Internet of things

IEEE PELS Richard M. Bass Outstanding Young Engineer Award

Xiongfei Wang (Modtager), 2018

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser

Power electronics
Engineers
Magnetic devices
Product design
Teaching

Mimics Innovation Award - Second Prize EMEA Region

Kimmo Halonen (Modtager), Christine Mary Dzialo (Modtager), Marco Mannisi (Modtager), Mikko Venäläinen (Modtager), Mark de Zee (Modtager) & Michael Skipper Andersen (Modtager), 2018

Pris: Forsknings- uddannelses og innovationspriser