Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Forskningsprofil

Jeg forsker i primært i madkultur og madforbrug og har berørt en række meget forskellige emner inden for dette felt: Mad og maskulinitet, nyt nordisk køkken, hipstermad, nationale madkulturer i en global verden, kulturelle forestillinger om kød og deres forandringer, bæredygtigt forbrug, mad i medierne og mediernes rolle i vore køkkener.

Jeg er også meget optaget af nye kvalitative metoder, særligt digitale metoder og sensorisk etnografi.

Jeg er aktuelt Co-I i forskningsprojektet "Masculinities in Green Transition" (2022-2026, Danmarks Forskningsråd), der ledes af Lektor Stine Faber, Sociologi, AAU. Projektet undersøger, hvordan køn spiller ind i mænds forhold til bæredygtigt forbrug og den grønne omstilling.

Mine seneste bøger tæller "Research Methods in Digital Food Studies" (Routledge, 2021) og "Mad og medier: Forbrug, æstetik og identitet (Samfundslitteratur 2021). Begge skrevet sammen med Lektor Stinne Krogager, Kommunikation, AAU

Fingerprint

Fingerprint er automatisk genererede koncepter, som stammer fra personprofilernes indhold. Det opdateres løbende med nye registreringer.
  • 1 Lignende profiler

Samarbejde i de sidste fem år

Klik på punkterne for at se detaljerne.