Resumé
Originalsprog | Dansk |
---|---|
Tidsskrift | Nordjyske Stiftstidende |
Vol/bind | 253 |
Udgave nummer | 255 |
Sider (fra-til) | 9 |
Antal sider | 1 |
ISSN | 1399-865X |
Status | Udgivet - 12 sep. 2019 |
Emneord
- gadeidræt
- communitas
- idrætspolitik
Citer dette
}
Gade-idræt - det er vildt sjovt : Street sport. / Andersen, Tem Frank.
I: Nordjyske Stiftstidende, Bind 253, Nr. 255, 12.09.2019, s. 9.Publikation: Bidrag til tidsskrift › Bidrag til avis - Kronik › Formidling
TY - INPR
T1 - Gade-idræt - det er vildt sjovt
T2 - Street sport
AU - Andersen, Tem Frank
PY - 2019/9/12
Y1 - 2019/9/12
N2 - Street basket, capoiera, hacky sack, parkour og alle de andre "discipliner". Det startede alt sammen på gaden. Det var street. Ikke fordi det skulle være cool, men fordi mennesker simpelthen har et fundamentalt behov for at lege. Og fordi man ikke blev inviteret indenfor i de etablerede "legerum" (som idrætsforeningerne og de amerikanske "fraternaties"), så kunne man bare selv.
AB - Street basket, capoiera, hacky sack, parkour og alle de andre "discipliner". Det startede alt sammen på gaden. Det var street. Ikke fordi det skulle være cool, men fordi mennesker simpelthen har et fundamentalt behov for at lege. Og fordi man ikke blev inviteret indenfor i de etablerede "legerum" (som idrætsforeningerne og de amerikanske "fraternaties"), så kunne man bare selv.
KW - gadeidræt
KW - communitas
KW - idrætspolitik
M3 - Bidrag til avis - Kronik
VL - 253
SP - 9
JO - Nordjyske Stiftstidende
JF - Nordjyske Stiftstidende
SN - 1399-865X
IS - 255
ER -