Spring til hovednavigation Spring til søgning Spring til hovedindhold

Abstract

OM DE PRAKTISKE ANBEFALINGER
Disse anbefalinger er udarbejdet som en del af projektet CircularTex, et projekt under TRACE (Cirkulær økonomi med fokus på plast og tekstiler); et af fire missionsdrevne innovationspartnerskaber hos Innovationsfonden. Formålet med CircularTex er at udvikle og teste nye tekstilløsninger og værditilbud til markeder, der vil føre til en forlænget levetid og dermed langsommere kredsløb af tekstiler.
Ved at arbejde med både udbud (producenter) og efterspørgsel (private/offentlige forbrugere) har projektet skabt 4 pilotprojekter. Læs mere om projektet her.
Anbefalingerne er udarbejdet af forskere fra Aalborg Universitet i samarbejde med Vraa Dampvaskeri, som deltager i CircularTex projektet. Anbefalingerne er baseret på forskning fra Aalborg Universitet samt erfaringer fra offentlige indkøb af tekstiler. Yderligere er indholdet blevet diskuteret og kvalificeret gennem afholdelse af fokusgruppeinterviews med offentlige indkøbere i forskellige kommuner, repræsentanter fra markedet samt forskere.
Formålet med anbefalingerne er dels at nå frem til en fælles vej for cirkulære offentlige udbud og indkøb af let arbejdsbeklædning på tværs af kommuner, og dels at skabe et rum for samarbejde og dialog mellem forskellige aktører, som kan muliggøre identifikation og udvikling af nye cirkulære løsninger.
Det er intentionen at fremhæve mulige handlinger og tiltag mod cirkulære offentlige indkøb af let arbejdsbeklædning i danske kommuner frem mod 2030, mobilisere relevante aktører og tydeliggøre afhængigheder mellem forskellige aktørers handlinger.
OriginalsprogDansk
ForlagAalborg Universitet
Antal sider26
StatusUdgivet - apr. 2025

FN’s Verdensmål

Dette resultat bidrager til følgende verdensmål

  1. Verdensmål 12 - Ansvarligt forbrug og produktion
    Verdensmål 12 Ansvarligt forbrug og produktion
  2. Verdensmål 17 - Partnerskaber for handling
    Verdensmål 17 Partnerskaber for handling
  • CircularTex

    Haase, L. M. (PI (principal investigator)), Mosgaard, M. A. (CoI (co-investigator)), Kristensen, H. S. (Projektdeltager), Huulgaard, R. D. (Projektdeltager), Lythje, L. S. (Projektdeltager), Nors, B. (Projektdeltager) & Nielsen, S. (Projektdeltager)

    Innovationsfonden

    01/08/202231/12/2024

    Projekter: ProjektForskning

Citationsformater